Nasze projekty / aktualności

Korzystny wyrok przed NSA. Utrzymanie w mocy decyzji środowiskowej i pozwolenia na budowę

Prawnicy naszej kancelarii pomogli inwestorowi w utrzymaniu korzystnych dla niego decyzji administracyjnych

Dzięki temu 9-kondygnacyjny (7 kondygnacji nadziemnych i 2 podziemne) budynek mieszkalny wielorodzinny, w którym znajduje się prawie 400 lokali, może być użytkowany bez żadnych przeszkód.

Przed realizacją inwestycji deweloper uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach oraz pozwolenie na budowę. Na podstawie tych ostatecznych decyzji rozpoczął prace. Jednak właściciel sąsiedniej nieruchomości zaskarżył do sądu administracyjnego obie te decyzje.

Inwestor zwrócił się do nas o pomoc, gdy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Analiza akt doprowadziła do wniosku, że postępowanie przed WSA było wadliwe, ponieważ sąd prowadził je wobec błędnego podmiotu – poprzedniego właściciela nieruchomości. Na skutek naszej skargi kasacyjnej Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok sądu I instancji, a sprawa wróciła do WSA w Poznaniu. Sąd, ponownie rozpatrując skargę, nie zmienił swojego stanowiska i uchylił obie decyzje.

Przygotowana przez nas skarga kasacyjna oraz argumenty przedstawione podczas rozprawy przed NSA przyniosły oczekiwany rezultat – sąd, wydając orzeczenie reformatoryjne, uchylił zaskarżony wyrok i oddalił skargę. Podzielił nasze argumenty dotyczące prawidłowości badania przez organy oddziaływania inwestycji na środowisko. Tym samym prawomocnie stwierdzono, że decyzja środowiskowa była prawidłowa.

Ponieważ od rozstrzygnięcia w sprawie decyzji środowiskowej zależało pozwolenie na budowę, po prawomocnym zakończeniu opisanego wyżej postępowania, Wojewódzki Sąd Administracyjny podjął zawieszone postępowanie.

Argumentacją przedstawioną w toku postępowania i na rozprawie przekonaliśmy sąd, że decyzje Prezydenta Miasta Poznania – zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na budowę oraz utrzymująca ją w mocy decyzja Wojewody Wielkopolskiego – były prawidłowe. Wobec tego Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę.

Inwestycja uzyskała pozwolenie na użytkowanie, a większość lokali jest już zamieszkana.

Wparciem prawnym przy projekcie kierował Mateusz Stawski, przy merytorycznym wsparciu Magdaleny Wilczyńskiej i Jana Bilskiego.

Ostatnie wpisy

SKO może wydać merytoryczną decyzję ustalającą warunki zabudowy w postępowaniu odwoławczym

Magdalena Wilczyńska. Adwokatka. Możliwość wydania warunków zabudowy przez SKO W przypadku, gdy nieruchomość nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, do realizacji inwestycji konieczne...

Poznań rozpoczyna prace nad planem ogólnym. Ważne terminy.

Magdalena Wilczyńska. Adwokatka. Poznań rozpoczyna prace nad planem ogólnym. Możesz mieć wpływ na jego treść. W dniu 3 września 2024 roku Rada Miasta Poznania...

Korzystny wyrok przed NSA. Utrzymanie w mocy decyzji środowiskowej i pozwolenia na budowę

Prawnicy naszej kancelarii pomogli inwestorowi w utrzymaniu korzystnych dla niego decyzji administracyjnych Dzięki temu 9-kondygnacyjny (7 kondygnacji nadziemnych i 2 podziemne) budynek mieszkalny wielorodzinny,...

Dalsze zaostrzanie stanowiska Fiskusa wobec samozatrudnionych – czy członkowie zarządu z kontraktami B2B mają powód do niepokoju?

Martyna Madejska – Kozioł Prawniczka. Prawo spółek i prawo gospodarcze Samozatrudnienie musi być autentyczne, a nie stworzone dla optymalizacji podatkowej. W jednym z ostatnich...