Nasze projekty / aktualności

Poznań rozpoczyna prace nad planem ogólnym. Ważne terminy.

Magdalena Wilczyńska. Adwokatka.

Stawski Adwokaci Kancelaria prawna

 

Poznań rozpoczyna prace nad planem ogólnym. Możesz mieć wpływ na jego treść.

W dniu 3 września 2024 roku Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego. Będzie to kluczowy akt planistyczny, mający istotny wpływ na możliwość zagospodarowania nieruchomości w mieście.

Wstępne konsultacje społeczne dotyczące projektu planu ogólnego potrwają od 18 września do 31 października 2024 roku. W tym czasie można składać wnioski, by pokazać organom swoje oczekiwania. Nie trzeba być właścicielem nieruchomości, by wystąpić z wnioskiem.

Plan ogólny to podstawowy instrument planistyczny.

Plan ogólny obejmie obszar całego miasta i zastąpi obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, stając się aktem, od którego uzależnione będą nie tylko miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, ale również decyzje o warunkach zabudowy. Pomimo tego, że plan ogólny będzie miał duży wpływ na możliwość zagospodarowania nieruchomości, nie przewidziano obowiązku odszkodowawczego za ustalenia w nim zawarte, więc warto mieć wpływ na jego treść.

Co znajdzie się w planie ogólnym?

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym reguluje zakres planu ogólnego. Przede wszystkim znajdą się w nim rozłączne strefy planistyczne. Zasadniczo każda nieruchomość zostanie przyporządkowana do jakiejś strefy planistycznej, a to zdeterminuje funkcję zabudowy. Warto więc przemyśleć swoje plany inwestycyjne i wystąpić z wnioskiem o przyporządkowanie terenu do danej strefy.

W planie ogólnym określone zostaną również graniczne wartości wskaźników zabudowy, takich jak:

– maksymalna nadziemna intensywność zabudowy,

– maksymalna wysokość zabudowy,

– maksymalny udział powierzchni zabudowy,

– minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej.

Warto przedstawić swoje oczekiwania w tym zakresie.

Plan ogólny może przewidywać gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej, czyli regulacje dotyczące maksymalnej odległości inwestycji od szkoły podstawowej oraz obszarów zieleni publicznej. Jeżeli zostaną one wprowadzone, to przeznaczenie terenu w planie miejscowym pod funkcję mieszkaniową oraz wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla budynków mieszkalnych będzie możliwe, jeżeli każda działka ewidencyjna na terenie inwestycji spełni te standardy.

W planie ogólnym można przewidzieć również obszary uzupełnienia zabudowy, na których dopuszczalne będzie wydawanie decyzji o warunkach zabudowy. Warto zasugerować, by dana nieruchomość znalazła się na takim obszarze. Brak postanowień w tym zakresie spowoduje, że inwestycje będą mogły powstawać wyłącznie na podstawie planów miejscowych.

Dopuszczalne jest także wyznaczenie obszarów zabudowy śródmiejskiej, na których obowiązywał będzie niższy wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej i bardziej liberalne warunki sytuowania budynków. Również w tym zakresie warto wyrazić swoje oczekiwania.

Kiedy składać wnioski i uwagi?

Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu ogłosiła, że wnioski można przesyłać od 18 września do 31 października 2024 roku pocztą elektroniczną oraz pocztą tradycyjną. Następnym krokiem będzie sporządzenie projektu planu ogólnego wraz z wymaganymi dokumentami. Kolejnym etapem jest opiniowanie i uzgadnianie projektu planu z organami, a po nim ogłoszenie o rozpoczęciu konsultacji społecznych. W ramach konsultacji społecznych będzie można składać uwagi do projektu planu ogólnego oraz brać udział w innych, wyznaczonych formach konsultacji.

Ostatnie wpisy

Uchwała NSA: Wynajem nieruchomości na cele mieszkalne a stawki podatku od nieruchomości

Martyna Madejska-Kozioł. Prawniczka Stawski Adwokaci Kancelaria prawna   Nieruchomości wynajmowane przez przedsiębiorców na cele mieszkalne nie podlegają wyższej stawce podatku od nieruchomości, przewidzianej dla...

Zintegrowany Plan Inwestycyjny a opłata planistyczna

Magdalena Wilczyńska. Adwokatka. Stawski Adwokaci Kancelaria prawna Zintegrowany Plan Inwestycyjny a opłata planistyczna Zintegrowany Plan Inwestycyjny (ZPI) to wprowadzony w 2023 roku szczególny rodzaj...

Inwestycja Malta Wołkowyska w Poznaniu. Wniosek dewelopera o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego: aktualna sytuacja wykonawców i nabywców lokali.

Martyna Madejska – Kozioł Mateusz Stawski   Wniosek dewelopera o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego: aktualna sytuacja wykonawców i nabywców lokali inwestycji Malta Wołkowyska w...

Koszty prac adaptacyjnych i wykończeniowych powierzchni biurowych (fit-outy wtórne) można rozliczać proporcjonalnie przez cały okres najmu

  Martyna Madejska-Kozioł. Prawniczka Stawski Adwokaci Kancelaria prawna   Fit-outy wtórne rozliczane proporcjonalnie przez cały okres najmu Takie stanowisko na początku września b.r. zajął...