Nasze projekty / aktualności

Nowe zagospodarowanie przestrzenne a ważność starych warunków zabudowy – czy w związku z nowelizacją wygasną dotychczasowe warunki zabudowy?

24 września 2023 r. wchodzi w życie część nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Przepisy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym obowiązujące do 24 września 2023 r. przewidywały bezterminowe warunki zabudowy. Ostateczna decyzja o warunkach zabudowy dla nieruchomości była ważna bezterminowo. Oznacza to, że warunki zabudowy nie były ograniczone terminem ważności.

Czy w związku z nowelizacją wygasną dotychczasowe warunki zabudowy?

Do 1 stycznia 2026 r. nic się nie w tym zakresie nie zmienia. Decyzje o warunkach zabudowy wydane przed 24 września 2023 r. jak i po tej dacie pozostaną ważne bezterminowo, jeżeli będą prawomocne przed 1 stycznia 2026 r.

Wszystkie decyzje o warunkach zabudowy prawomocne do końca 2025 r. będą ważne bezterminowo a ich wygaśnięcie nastąpi w przypadku uchwalenie planu miejscowego dla terenu objętego decyzją o warunkach zabudowy.

Natomiast decyzje o warunkach zabudowy, które przed 1 stycznia 2026 r. nie staną się prawomocne, chociażby były ostateczne, będą ważne przez 5 lat od dnia, w którym stały się prawomocne. Takie decyzje po 5 latach od dnia uprawomocnienia będą wygasać.

Przepisy odnoszą się do prawomocności decyzji, a nie jej ostateczności.

Prawomocność a ostateczność decyzji

Decyzja prawomocna to decyzja, której nie można zaskarżyć do sądu (np. ostateczne decyzje zaskarżone do sądu administracyjnego, które sąd administracyjny utrzymał w mocy – oddalił skargę; decyzje, które nie zostały zaskarżone do sądu i upłynął termin do wniesienia skargi; decyzje ostateczne, od których nie wniesiono odwołana; decyzje ostateczne zaskarżone do sądu administracyjnego, jeżeli sąd odrzucił skargę lub umorzył postępowanie).

Natomiast decyzja ostateczna to decyzja, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Od takiej decyzji można wnieść skargę do sądu administracyjnego.

Zatem jeżeli organ administracji II instancji (Samorządowe Kolegium Odwoławcze) przed 1 stycznia 2026 r. rozpatrzy odwołanie i utrzyma decyzje o warunkach zabudowy w mocy, ale sąd administracyjny prawomocnie nie rozpoznana przed tą datą skargi, decyzja taka po uprawomocnieniu się będzie decyzja terminową i po 5 latach od uprawomocnienia się wygaśnie.

Istotna data – 1 stycznia 2026 r.

Podsumowując, aby decyzja o warunkach zabudowy była ważna bezterminowo, musi być prawomocna przed 1 stycznia 2026 roku. Decyzje o warunkach zabudowy, które nie będą prawomocne przed 1 stycznia 2026 r. wygasną po 5 latach od dnia uprawomocnienia się.

Ostatnie wpisy

Inwestycja Malta Wołkowyska w Poznaniu. Wniosek dewelopera o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego: aktualna sytuacja wykonawców i nabywców lokali.

Martyna Madejska – Kozioł Mateusz Stawski   Wniosek dewelopera o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego: aktualna sytuacja wykonawców i nabywców lokali inwestycji Malta Wołkowyska w...

Koszty prac adaptacyjnych i wykończeniowych powierzchni biurowych (fit-outy wtórne) można rozliczać proporcjonalnie przez cały okres najmu

  Martyna Madejska-Kozioł. Prawniczka Stawski Adwokaci Kancelaria prawna   Fit-outy wtórne rozliczane proporcjonalnie przez cały okres najmu Takie stanowisko na początku września b.r. zajął...

SKO może wydać merytoryczną decyzję ustalającą warunki zabudowy w postępowaniu odwoławczym

Magdalena Wilczyńska. Adwokatka. Stawski Adwokaci Kancelaria prawna   Możliwość wydania warunków zabudowy przez SKO W przypadku, gdy nieruchomość nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania...

Poznań rozpoczyna prace nad planem ogólnym. Ważne terminy.

Magdalena Wilczyńska. Adwokatka. Stawski Adwokaci Kancelaria prawna   Poznań rozpoczyna prace nad planem ogólnym. Możesz mieć wpływ na jego treść. W dniu 3 września...