Umowa pośrednictwa wymaga zachowania formy pisemnej lub elektronicznej pod rygorem nieważności (art. 180 ust.3 ustawy po gospodarce nieruchomościami). Do zachowania elektronicznej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym (art. 78(1) § 1 Kodeksy cywilnego).
Jeżeli umowa nie została zawarta w formie pisemnej lub elektronicznej, umowa pośrednictwa nie zostanie skutecznie zawarta – jest nieważna.
Brak ważnie zawartej umowy o pośrednictwo nie oznacza, że pośrednik, który doprowadził do zawarcia umowy, nie może żądać zapłaty wynagrodzenia oraz zwrotu kosztów.
W przypadku nieważnej umowy pośrednictwa , podstawą żądania zapłaty przez pośrednika mogą być przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu (art. 405 kodeksu cywilnego). Równowartość wynagrodzenia pośrednika to po stronie klienta wzbogacenie uzyskane kosztem pośrednika nieruchomości.
Kto bowiem bez podstawy prawnej uzyskuje korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.
adw. Mateusz Stawski