Zawieszone przepisy art. 55 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy prawo budowlane nakładają obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie, jeżeli:
Aktualnie zatem obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie został zawieszony, chyba że zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 49 ust. 5 (obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie przy legalizacji) albo w art. 51 ust. 4 (obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie w przypadku istotnego odstąpienia) ustawy prawo budowlane.
Po dokonaniu zawiadomienia, organ ma 14 dni na wniesienie sprzeciwu w drodze decyzji. Jeżeli tego nie uczyni, można rozpocząć użytkowanie obiektu. Istnieje również możliwość uzyskania zaświadczenia o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu przed upływem terminu do jego złożenia, które także uprawnia do rozpoczęcia użytkowania obiektu.
Ustawa covidowa nie wyłączyła stosowania art. 57 ustawy prawo budowlane. Zatem do zawiadomienia o zakończeniu budowy należy dołączyć pełną dokumentację, o której mowa w tym przepisie. Ustawa covidowa nie wyłączyła również stosowania art. 55 ust. 2 ustawy prawo budowlane. Inwestor nadal może wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie i organ będzie obowiązany do jego rozpatrzenia.
Wnioski o udzielenie pozwolenia na użytkowanie złożone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. 18.4.2020), jeżeli nie wydano decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, traktuje się jak zawiadomienie o zakończeniu budowy o którym mowa w art. 54 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.