Nasze projekty / aktualności

Powierzenie przez inwestora wykonania zastępczego robót budowlanych – art. 636 Kodeksu cywilnego

Uprawnienie do wykonania zastępczego na podstawie art 636 Kodeksu cywilnego.

Jeśli wykonawca robót budowlanych realizuje projekt w sposób wadliwy lub niezgodny z umową, zamawiający ma prawo zażądać zmiany sposobu wykonania prac. W tym celu może wyznaczyć wykonawcy odpowiedni termin na wprowadzenie zmian. Jeśli termin ten minie bezskutecznie, zamawiający ma dwie opcje: może odstąpić od umowy lub powierzyć poprawienie albo dalsze wykonanie prac innej osobie na koszt i ryzyko pierwotnego wykonawcy (art. 636 w zw. z art. 656 kodeksu cywilnego).

Odbiór obiektu budowlanego a wygaśnięcie uprawnień z art 636 Kodeksu cywilnego.

Prawo inwestora do zlecenia zastępczego wykonania lub poprawienia prac wygasa z chwilą odbioru obiektu budowlanego. Jeśli prace zostały odebrane, wszelkie uprawnienia wynikające z art. 636 § 1 Kodeksu cywilnego, tj.:

  • żądania zmiany sposobu wykonania;
  • odstąpienia od umowy;
  • powierzenia poprawienia lub dalszego wykonywania obiektu innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo pierwotnego wykonawcy

przestają obowiązywać. Po dokonaniu odbioru przepis art. 636 Kodeksu cywilnego nie ma już zastosowania.

Orzecznictwo sądowe o wygaśnięciu uprawnień z art. 636 Kodeksu Cywilnego

  • Z treści art. 636 § 1 KC wynika, że uprawnienie zamawiającego do powierzenia dalszego wykonania dzieła lub jego poprawienia innej osobie trwa w toku wykonywania dzieła, do chwili odbioru dzieła.” (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 czerwca 2014 roku, IV CSK 610/13).
  • Przepis art. 636 § 1 KC nie ma zastosowania po odebraniu dzieła” (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 listopada 2000 r. IV CKN 152/00).
  • Przepis art. 636 KC określa uprawnienia zamawiającego w trakcie wykonywania dzieła. Gdy problem wad dzieła wynikł dopiero przy jego odbiorze art. 636 KC w ogóle nie może mieć zastosowania.” (wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 4 kwietnia 1997 r. II CKN 65/97).

Odpowiedzialność po Odbiorze Obiektu

Jeżeli po odbiorze obiektu budowlanego zostaną stwierdzone wady, roszczenia mogą być dochodzone na podstawie przepisów dotyczących rękojmi, gwarancji lub ogólnych zasad odpowiedzialności kontraktowej (art. 471 Kodeksu cywilnego).

Podstawa prawna:

  • art. 636 § 1 Kodeksu cywilnego
Jeżeli przyjmujący zamówienie wykonywa dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie.
  • art. 656 § 1 Kodeksu cywilnego
Do skutków opóźnienia się przez wykonawcę z rozpoczęciem robót lub wykończeniem obiektu albo wykonywania przez wykonawcę robót w sposób wadliwy lub sprzeczny z umową, do rękojmi za wady wykonanego obiektu, jak również do uprawnienia inwestora do odstąpienia od umowy przed ukończeniem obiektu stosuje się odpowiednio przepisy umowie o dzieło.

Ostatnie wpisy

Zintegrowany Plan Inwestycyjny a opłata planistyczna

Magdalena Wilczyńska. Adwokatka. Stawski Adwokaci Kancelaria prawna Zintegrowany Plan Inwestycyjny a opłata planistyczna Zintegrowany Plan Inwestycyjny (ZPI) to wprowadzony w 2023 roku szczególny rodzaj...

Inwestycja Malta Wołkowyska w Poznaniu. Wniosek dewelopera o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego: aktualna sytuacja wykonawców i nabywców lokali.

Martyna Madejska – Kozioł Mateusz Stawski   Wniosek dewelopera o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego: aktualna sytuacja wykonawców i nabywców lokali inwestycji Malta Wołkowyska w...

Koszty prac adaptacyjnych i wykończeniowych powierzchni biurowych (fit-outy wtórne) można rozliczać proporcjonalnie przez cały okres najmu

  Martyna Madejska-Kozioł. Prawniczka Stawski Adwokaci Kancelaria prawna   Fit-outy wtórne rozliczane proporcjonalnie przez cały okres najmu Takie stanowisko na początku września b.r. zajął...

SKO może wydać merytoryczną decyzję ustalającą warunki zabudowy w postępowaniu odwoławczym

Magdalena Wilczyńska. Adwokatka. Stawski Adwokaci Kancelaria prawna   Możliwość wydania warunków zabudowy przez SKO W przypadku, gdy nieruchomość nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania...