Na zlecenie dłużnika hipotecznego sporządziliśmy opinię prawną dotyczącą ważności i skuteczności postanowień umownych, które miałyby umożliwiać wierzycielowi hipotecznemu realizację zabezpieczenia hipotecznego pozaegzekucyjnie.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, wierzyciel hipoteczny nie może zawrzeć z właścicielem nieruchomości obciążonej hipoteką umowy pozwalającej na realizację zabezpieczenia hipotecznego z pominięciem postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez sąd.
W świetle obowiązujących przepisów zaspokojenie wierzyciela hipotecznego z nieruchomości może nastąpić tylko poprzez sądowe postępowanie egzekucyjne. Odmienne postanowienia umowne są nieważne.
Realizacja zabezpieczenia hipotecznego może odbywać się wyłącznie w ramach postępowania egzekucyjnego. Każde odmienne postanowienia umowne są z mocy prawa nieważne.
W praktyce realizacja zabezpieczenia hipotecznego wymaga od wierzyciela hipotecznego uzyskania prawomocnego wyroku przeciwko dłużnikowi hipotecznemu. Następnie konieczne jest nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności, a następnie wszczęciae egzekucji sądowo-komorniczej z nieruchomości.
Dla wierzyciela hipotecznego oznacza to brak możliwości zawarcia jakiejkolwiek umowy upraszczającej i przyspieszającej realizację zabezpieczenia hipotecznego. Hipoteka jest tak uregulowana, że służy wyłącznie zabezpieczeniu wierzytelności, a nie sprawnemu dochodzeniu tej wierzytelności.
Przyjmując zabezpieczenie w postaci hipoteki na nieruchomości wierzyciel hipoteczny nie może, w celu uproszczenia i przyspieszenia realizacji zabezpieczenia hipotecznego, skorzystać m.in. z takich instytucji jak:
Konieczność uzyskania tytułu wykonawczego
W celu realizacji zabezpieczenia z hipoteki wierzyciel hipoteczny musi uzyskać tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Warunkiem dochodzenia zaspokojenia z nieruchomości obciążonej hipoteką jest uzyskanie przez wierzyciela hipotecznego tytułu wykonawczego przeciwko właścicielowi nieruchomości obciążonej hipoteką, zasądzającego od niego zabezpieczoną hipoteką wierzytelność. Zatem jeżeli w akcie notarialnym właściciel nieruchomości obciążonej hipoteką nie podda się egzekucji, to wierzyciel hipoteczny musi dochodzić zasądzenia zabezpieczonej hipoteką wierzytelności na drodze sądowej.