wymaga uchwały podjętej większością głosów właścicieli lokali. Bark jest wymogu jednomyślności wszystkich właścicieli lokali.
W reżimie ustawy o własności lokali, wystarczająca jest zgoda wymaganej większości dla wszystkich czynności przekraczających zwykły zarząd, z kontrolą sądu, na podstawie art. 25 ustawy o własności lokali. Uchwała właścicieli lokali podjęta stosownie do art. 22 ust. 2 i ust. 3 pkt 5 i 5a oraz art. 23 ustawy o własności lokali, jako konsekwencja rozbudowy i przebudowy oraz zbycia lokali nowo powstałych, pozwala wspólnocie mieszkaniowej reprezentowanej przez zarząd na dokonanie ustanowienia i zbycia nowych lokali wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, w tym w gruncie, a w przypadku gruntu oddanego w części (przynależnej do wcześniej wyodrębnionych lokali) w użytkowanie wieczyste – wraz z udziałem w tym prawie.
W przypadku braku zgody wymaganej większości na ustanowienie odrębnej własności lokalu i jego zbycie zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, może żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich właścicieli. Sprawę sąd rozpoznaje w postępowaniu nieprocesowym.