Martyna Madejska – Kozioł
Mateusz Stawski
Poznański deweloper UWI Inwestycje SA Wołkowyska 3 Spółka Komandytowa złożyła do Sądu wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego.
Przyśpieszone postępowanie układowe jest jednym z czterech postępowań przewidzianych prawem restrukturyzacyjnym. Restrukturyzacja ma na celu naprawienie złej kondycji finansowej przedsiębiorstwa i odsunięcie widma upadłości, co ma pozwolić na dalsze jego funkcjonowanie w obrocie. W jej ramach przeprowadzane są zmiany organizacyjne, operacyjne lub finansowe. Przepisy przewidują, że sąd powinien rozpoznać wniosek o przyśpieszone postępowanie układowe w terminie tygodnia od dnia jego złożenia. Samo przyspieszone postępowanie układowe powinno trwać możliwie krótko.
W stosunku do deweloperów restrukturyzacja ma doprowadzić do wykonania umów deweloperskich – przeniesienia na nabywców własności lokali. W ramach układu może dojść do sprzedaży całej nieruchomości, na której jest realizowana inwestycja, a także do zmiany zawartych umów deweloperskich.
od dnia otwarcia przyspieszonego postępowania układowego do dnia jego zakończenia albo uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu przyspieszonego postępowania układowego potrącenie wzajemnych wierzytelności między dłużnikiem i wierzycielem jest niedopuszczalne, jeżeli wierzyciel
Postępowanie powinno być prowadzone, aby przenieść na nabywców własność lokali, o ile pozwolą na to racjonalne względy.
Co najistotniejsze w przypadku przyśpieszonego postępowania układowego – tryb ten nie przewiduje możliwości wniesienia sprzeciwu co do umieszczenia wierzytelności w spisie wierzytelności, co powoduje, że nabywcy lokali czy podwykonawcy takiego dewelopera nie mogą zakwestionować wysokości swojej wierzytelności umieszczonej w spisie, czy w ogóle pominięcia jej.
Jeśli postępowanie zakończy się zawarciem układu z wierzycielami, to ci uzyskają zaspokojenie swoich roszczeń objętych układem wedle założeń i warunków układu.
Natomiast, jeśli deweloper nie wypracuje porozumie się z wierzycielami, układ nie zostanie zawarty. W takim przypadku ustanie ochrona przeciwegzekucyjna dewelopera. Na podkreślenie zasługuje fakt, że środki z rachunku powierniczego (zarówno otwartego, jak i zamkniętego) danego nabywcy lokalu mogą służyć jedynie zaspokojeniu jego roszczeń. Z kolei podwykonawcy dewelopera nie mają zaoferowanego zabezpieczenia swoich roszczeń.
W związku z mnogością scenariuszy jakie mogą się urzeczywistnić w związku z restrukturyzacją dewelopera, a także presją czasu i skomplikowanym charakterem przyśpieszonego postępowania układowego. Wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego to niewątpliwie alarm o trudnej sytuacji finansowej dewelopera, która może mieć znaczący wpływ na sytuację nabywców lokali i podwykonawców.
Wszelkie obwieszczenia dostępne są w publicznym Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Warto również śledzić ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Duże znaczenie ma także aktywne uczestnictwo w całym postępowaniu np. głosowaniu nad układem.